اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

روغن کانولا؛ سرطانزاتر از هر نوع روغن دیگر


کار‌شناسان توصیه می‌کنند به ‌جای سرخ کردن با روغن‌های گیاهی، از روغن نارگیل یا روغن زیتون بکر استفاده کنیم. حتی می‌گویند استفاده از دنبه یا کره در سرخ کردن مواد خوراکی، نسبت به روغن آفتابگردان یا روغن ذرت، خطرات کمتری برای سلامتی دارد.

به گزارش «تابناک»، حرارت دادن روغن‌های گیاهی، مخصوصا در دماهای بالا، موجب آزاد شدن ترکیبات سمی به‌نام آلدهید‌ها شده و منجر به بیماری‌هایی چون سرطان، بیماری‌های قلبی و زوال عقل می‌شود.

36470 869 روغن کانولا؛ سرطانزاتر از هر نوع روغن دیگر

آلدهید‌ها و پخت و پز

آلدهید‌ها، حین پخت و پز در دمای بسیار بالا تولید شده و پخش می‌شوند. مطالعه‌ای که توسط دپارتمان مهندسی محیط در دانشگاه دیتون انجام شده، نشان می‌دهد وقتی روغن زیتون بکر و روغن کانولا در دماهای بالا‌تر از درجه فار‌‌نهایت قرار بگیرند، آلدهید آزاد می‌کنند.

در حقیقت، این تحقیق ثابت کرد یک وعده غذایی معمولی حاوی ماهی و سیب‌زمینی سرخ کرده که در روغن گیاهی سرخ شده‌اند، صد تا دویست برابر بیشتر از میزان مجاز تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی حاوی سم آلدهید است.

بهترین روغن‌ها برای استفاده کدام‌اند

آزمایش ها نشان داد روغن نارگیل، کمترین میزان آلدهید‌ها را آزاد می‌کند، در حالی ‌که روغن ذرت و روغن آفتابگردان سه برابر بیشتر از کره، آلدهید تولید می‌نمایند.

چه باید کرد

در گذشته به افراد توصیه می‌شد به ‌جای چربی‌های حیوانی به ‌دلیل تأثیرات مشکلاتی که برای کلسترول ایجاد می‌کنند، از روغن‌های گیاهی استفاده نمایند، اما با انجام مطالعات زیاد و تجزیه و تحلیل‌های دقیق و کامل معلوم شده این توصیه تنها در صورت استفاده از روغن‌های گیاهی در حالت و دمای طبیعی شان درست است، نه در صورت حرارت دیدن.

حرارت دادن به روغن‌های گیاهی موجب تغییرات شیمیایی در آن‌ها می‌شود، که می‌تواند منجر به کارسینوم (غده سرطانی لایه بیرونی پوست) و بیماری‌های قلبی شده و بعد از جذب، تأثیر منفی روی توانایی‌های ادراک و شناخت بگذارد.

در پایان باید گفت، اگر قرار است با دمای بالا پخت و پز کنید، بهترین کار، استفاده از روغن‌های برگرفته از چربی‌های حیوانی است مانند کره.

برای غذاهایی هم که نیازی به دمای زیاد ندارند می‌توانید از روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید. اما چیزی که از همه مهم‌تر است، حذف غذاهای سرخ‌کردنی تا جایی که امکان دارد، است.

منبع: dailyhealthpost
مترجم: هدی بانکی

error: Content is protected !!