اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

بیوگرافی مرتضی برجسته ( مرتضی )


مرتضی برجسته معروف به مرتضی (زادهٔ در تهران)، خواننده، آهنگساز، ترانه سرای اهل ایران است.

 

نام اصلی مرتضی برجسته
نام مستعار مرتضی
تولد تهران
ملیت ایرانی
سبک‌(ها) پاپ
سال‌های فعالیت آهنگساز، خواننده
تحصیلات فوق دیپلم معماری

سالهای نخست زندگی

در سال خورشیدی در شهر تهران بدنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خویش را در زادگاهش به انجام رساند و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته معماری ادامه داد و به پایان رسانید. وی که از دوران نوجوانی به طراحی علاقه‌مند بود، از سنین جوانی به فعالیت در زمینه طراحی و گرافیک مشغول شد و تا زمانی که در ایران بود (بخصوص در سالهای قبل از انقلاب اسلامی) در چند شرکت تبلیغاتی به انجام کارهای طراحی و تبلیغاتی پرداخت.

مرتضی کار خوانندگی را نخست از کاخ سازمان جوانان شروع کرد و بعد به صورت حرفه‌ای، از زمانی که در ارتش بود، به فعالیت خویش ادامه داد. وی اولین بار به سال خورشیدی، در تلویزیون، و در شو معروف میخک نقره‌ای که با همّت و ابتکار فریدون فرخزاد از تلویزیون ملی ایران پخش می‌شد، در فستیوال آوازی که برگزار شده بود مقام اول را به دست آورد و از آنجا بود که کار خوانندگی را به صورت حرفه‌ای آغاز نمود.

اولین ترانه‌ای که خواند برای یک فیلم بود که در سالگی اجرا کرد و آن فیلم هیچ وقت پخش نشد، ولی اولین ترانه که از وی در تلویزیون به طور رسمی پخش شد، در همان شو میخک نقره‌ای به نام «عشق زود گذر» یا «گل نیلوفر پشت پنجره» بود که آهنگش را مرحوم پرویز مقصدی ساخته و شعرش را مسعود هوشمند سروده بودند.

مرتضی برجسته در دهه پنجاه خورشیدی و با اجرای ترانه‌های متعددی در فیلمهای ایرانی ساخته شده در این دهه و همچنین با اجرای چندین ترانه که به ترانه‌هایی محبوب در میان جوانان آن دوران تبدیل شدند به شهرت رسید.[ ]

خوانندگی در فیلم فارسی

مرتضی از سن نوجوانی و درحالیکه تنها ساله بود، به خواندن ترانه در متن فیلم فارسی‌های مد روز که در آن روزگار ساخته می‌شدند، روی آورد. خود وی دربارهٔ وقایعی که پای او را به عنوان خواننده به فیلمهای فارسی گشود، می‌گوید:

با شخصی به نام آقای حسین واثقی که خدا بیامزتشون، برخورد کردم. حدود سالم بود که عشق زیادی به این کار داشتم و همراه ایشون به استودیویی که داشت رفتیم. ایشان برای فیلمی آهنگ ضبط می‌کرد، آن موقع شرایط ضبط اینقدر پیشرفته نبود که آهنگ را ضبط کنند و خواننده بخواند. خواننده و ارکستر باید با هم اجرا می‌کردند. چند تا خواننده آمدند و آقای کارگردان صداشان را امتحان کرد و خوشش نیامد. روز بعد هم همین‌طور.

من که با آقای واثقی به آنجا می‌رفتم ترانه را یاد گرفته بودم. کارگردان از این بابت عصبی شده بود چرا که خواننده‌ای برای فیلمش پیدا نمی‌کرد، از استودیو بیرون رفت. من به آقای واثقی گفتم اجازه بدهید من یک بار این آهنگ را بخوانم، ایشان به من اجازه دادند که بخوانم. وقتی واثقی خواندن من را دید به کارگردان زنگ زد و گفت که به استودیو بیاید. کارگردان آمده و از صدای من خوشش آمد. این اولین قدمی بود که من در این زمینه برداشتم و از آن به بعد حدود ترانه در متن فیلم‌های فارسی اجرا کردم.

فیلمی بود به اسم قزاق که متأسفانه در آن زمان توقیف شد و توفیق پخش و نمایش پیدا نکرد؛ ولی همان باعث راهگشایی من برای خواندن در فیلم‌های فارسی شد.

اولین ترانه رسمی

نام مرتضی وقتی به عنوان یک خواننده بر سر زبانها افتاد، که اولین کار هنری او، با نام «عشق زودگذر» منتشر شد. خود مرتضی دربارهٔ این ترانه که با مسعود هوشمند و پرویز مقصدی کار کرده بود، می‌گوید:

آن زمان سرباز بودم. یک روز، آقای سرهنگی آمدند گفتند که تو صدای خوبی داری. (من تابستان‌ها، در کمپ افسران می‌خواندم) بعد مرا معرفی کردند به آقایی به اسم یادگار که در خیابان لاله زار، بغل سینما رکس یا سینما اسکار، صفحه‌فروشی داشت. من می‌رفتم پیش ایشان. آقای یادگار مرا معرفی کرد به پرویز مقصدی. پرویز مقصدی آهنگی ساخته بود به اسم «عشق زودگذر» که شخصی به اسم منفرد آن را اجرا کرده بود و از حق نباید گذشت، انصافاً هم قشنگ خوانده بود. اما بین او و پرویز مقصدی گویا درگیری لفظی پیش آمده بود. در نتیجه، مقصدی دلش نمی‌خواست آن آهنگ را بدهد به او بخواند. آمد به من گفت: «تو بیا این آهنگ را بخوان، امتحان کنیم ببینیم چطور می‌شود.» رفتیم استودیو و من آن را خواندم. مقصدی گفت: «من از صدای تو خوشم آمده، اما باید تحریرها را کمی تمرین کنی.» بار دوم که رفتم خواندم، مقصدی به آقای یادگار گفت: «من این آهنگ را روی صدای این شخص [یعنی من مرتضی] بیشتر می‌پسندم و دلم نمی‌خواهد آن را بدهم به منفرد.» البته گفتم که مرحوم منفرد آهنگ را خیلی قشنگ خوانده بود، ولی آن شرایط به نفع من تمام شد و آن آهنگ با صدای من ضبط و پخش شد.

حضور در شو میخک نقره‌ای

شو میخک نقره‌ای، یکی از موفقترین شوهای تلویریونی تاریخ تلویزیون ایران بود که به همت و ابتکار فریدون فرخزاد، در اواخر دهه چهل و و اوایل دهه پنجاه از شبکه اول تلویزیون ایران پخش می‌شد. افزون بر مرتضی جمع کثیری از خوانندگان ایرانی که بعدها به شهرت و محبوبیت بسیار رسیدند، کار خود را برای اولین بار با همین شو آغاز نمودند. به جز مرتضی، هنرمندان و خوانندگانی چون: ابی، سُلی، نلی، شهرام، نوش آفرین، لیلا فروهر… همه از جمله خوانندگانی بودند که در برنامه‌های فریدون فرخزاد معرفی شدند.

مرتضی دربارهٔ نخستین حضورش در این برنامه گفته‌است:

اتفاق دیگری که افتاد این بود که یکی از دوستانم به من گفت، آقایی به نام فریدون فرخزاد که از آلمان به ایران آمده، می‌خواهد شو تلویزیونی بگذارد. همین شوهایی که امروزه در آمریکا و اروپا این همه مد شده‌است، آن مرد بزرگ حدود سی و هفت سال پیش در ایران اجرا می‌کرد. باری، ما چهارده نفر بودیم که در آن برنامه شرکت کردیم و من مقام اول را به دست آوردم. آقای فرخزاد برای من قرار ضبط گذاشته بود و من طبیعتاً به عنوان یک جوان مشتاق، خیلی آرزو داشتم که وارد تلویزیون بشوم. ظهر روز پنجشنبه که سربازها را مرخص می‌کردند، فرماندهی پادگان آمد سان ببیند، به من که رسید گفت: «تو چرا موهایت بلند است؟» گفتم: «ببخشید تیمسار! الان پنجشنبه‌است، می‌روم می‌زنم» گفت: «نخیر، چرا تا الان گذاشتی اینقدر بلند شود؟» گفتم: «تیمسار! آخر من باید بروم تلویزیون…» گفت: «تو کی هستی که در تلویزیون راهت بدهند؟» و دستور داد: «همین الان ببرید موهایش را بزنید!» من واقعاً ناراحت شده بودم و هی التماس می‌کردم، ولی فایده نداشت. همان لحظه، موهایم را با نمره یک زدند. آمدم منزل، بلافاصله زنگ زدم به مرحوم فرخزاد، گفتم: «آقای فرخزاد! اینطوری شده. موهای مرا از ته زده‌اند… تیمسار غضب کرد.» گفت: «مانعی ندارد. اتفاقاً خیلی هم جالب است. همین‌طور با سرِ زده بیا»….

شروع فعالیت هنری و شهرت

بدین ترتیب مرتضی برجسته با نام هنری مرتضی از اواخر دهه چهل (سال )، مطرح گردید و نزد مردم شناخته شد. در این دوران وی ضمن فعالیت خوانندگی با ترانه سرایان و آهنگسازان متعددی همکاری کرد و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در حدود ترانه مختلف اجرا نمود.

افزون بر این، از صدای وی همچنان در فیلمفارسی‌های متداول در آن عصر استفاده می‌شد. از جمله شاخصترین این فیلمها که با ترانه‌هایی از مرتضی راهی پرده سینماها گردید، فیلم بوسه بر لبهای خونین، ساخته ساموئل خاچیکیان بود. دیگری فیلمی که ترانه‌های مرتضی در آن خوش درخشیدند و نام او را بیشتر از قبل بر سر زبانها انداختند، فیلم معشوقه بود.

خود مرتضی دربارهٔ موفقیتش در این دو فیلم می‌گوید:

کارگردان «بوسه بر لب‌های خونین» زنده یاد ساموئل خاچیکیان بود، تا آهنگ برای «بوسه بر لب‌های خونین» خوندم. آهنگ‌های فیلم «معشوقه» بسیار موفقیت بازاری پیدا کرد و هنوز که هنوز است، حدود سال از آن فیلم می‌گذرد، مردم این آهنگ‌ها را از من می‌خواهند. معشوقه آهنگی بود که در زمان خودش موفقیت بسیار زیادی پیدا کرد.

خروج از ایران

مرتضی در سال میلادی ( خورشیدی) از ایران خارج شد و به آمریکا رفت و با این که قصد ماندن در این کشور را نداشت امّا شرایطی پیش آمد که وی را در آمریکا ماندگار کرد.

 

ترانه شناسی

مرتضی در ایران حدود ترانه و در لوس آنجلس تاکنون بیش از ترانه خوانده‌است، و می‌توان گفت که وی در مجموع تاکنون بیش از ترانه اجرا کرده‌است، که حدود تا از این ترانه‌ها بر متن فیلم‌های فارسی خوانده شده‌است. آخرین آلبوم وی با عنوان «سپاسگزار» به مناسبت چهلمین سال فعالیت هنری مرتضی منتشر شده‌است.

اسامی برخی از آلبوم‌های مرتضی عبارتند از:

 • آلبوم از گل تا گل
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
از گل تا گل
گل نیلوفر
تو عزیزی
دایه دایه
یاد ایران
انار انار بلوچی ناصر چشم
قطار قطار
بچه خوزستان
محلی
پری سلیمانی (محلی)
رشید خان
دل به تو بستم
ملکه مشرق
واویلا
دوباره عاشق
دروغه
عجب قشنگه چشمات
یار مو کوتا
پیری مسعود امینی صادق نوجوکی صادق نوجوکی
آهو
چی گفت بیژن سمندر صادق نوجوکی صادق نوجوکی
گل آقا
 • آلبوم واویلا ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
واویلا
دوباره عشق هدیه منوچهر چشم
پیری مسعود امینی صادق نوجوکی
چی گفت بیژن سمندر صادق نوجوکی
شهرفرنگ بیژن سمندر صادق نوجوکی
بابا بزرگ
باغ عسل
محبت
  • آلبوم دایه دایه ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
دایه دایه محلی مرتضی
یاد ایران
زندگی دوباره
انار انار بلوچی ناصر چشم
بچه خوزستان
شهر من
هیمه
بت چین
بوی جوی مولیان
کوله ببار
رفیق
یاران
غریق اردلان سرفراز فرید زلاند آندرانیک
 • آلبوم گل آفا ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
گل آقا
باز منو کاشتی مرتضی
دل به تو بستم بیژن سمندر مرتضی آندرانیک
آهو مرتضی
نارفیق هدیه محمد حیدری آندرانیک
گله هما میرافشار صادق نوجوکی صادق نوجوکی
خال قزی مسعود فردمنش صادق نوجوکی صادق نوجوکی
هیچکی مثل تو نمی‌شه
 • آلبوم داروغه ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
داروغه مسعود امینی
یارمو کوتاه
گل شراب
یادت نره
قطار قطار
جنگ
می خانه
صدای ساز
تفنگ
فرشته نجات
امان امان هما میرافشار فرید زلاند منوچهر چشم‌
 • آلبوم سین تی
 • آلبوم زمزمهٔ عاشقانه ( )
 • آلبوم روبات ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
روبات
عاشق کش
کاوکی کردی
عزیز
یار و یار
اموون
Rack And Rol
جمعه نارنجی
Regassaris
سرزنش
 • آلبوم ریتم هزاره ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
پلنگه مسعود امینی
خالو خالو
سر تو بالا کن
سیاه گیسو
درس عشق
بت‌پرست
گفتم به چشم
مجنون
 • آلبوم دنیای رنگی ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
دختر آقا سعید محمدی سعید محمدی
لیلی سعید محمدی سعید محمدی
دنیای رنگی سپهر پرویز منصوری شوبرت آواکیان
یارم لج کرده مرتضی مرتضی
آیااویا (کردی) کردی
با تو بودن مرتضی مرتضی
چشم بادومی مرتضی مرتضی
بیا بیا
 • آلبوم سپاس‌گزار ( )
نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
خانم بدش می یاد سعید محمدی سعید محمدی
سپاس گذار
دست شما درد نکنه
لاله زار
حلالم کن
عروسی
گریه نکن ایرج جنتی عطایی داوود اردلان داوود اردلان
با تو آواز می‌خونم
با تو آواز می‌خونم (ورژن اصلی)

تک آهنگها

نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
عشق زودگذر مسعود هوشمند پرویز مقصدی پرویز مقصدی
چلچراغ مسعود هوشمند پرویز مقصدی پرویز مقصدی
تعصب مسعود هوشمند حسین واثقی حسین واثقی
ماشین مشدی ممدلی محمود رضا روحانی جواد بدیع زاده
همیشه یادت با منه
دمت گرم ساناز مهرآسا ساناز مهرآسا سینا سالک
نفسات مرتضی مرتضی مرتضی
error: Content is protected !!