اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

بیوگرافی زنده یاد منصور والامقام


منصور والامقام (متولد در تهران – فوت: تیر به دلیل بیماری ریوی) بازیگر و دوبلور ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون و نیز بازیگر و تهیه‌کننده رادیو بود.

برخی از فیلم‌های او در سال‌های پیش از انقلاب عبارتند از: «سایه»، «آقای شانس»، «نصیب و قسمت» و «ستاره‌ای چشمک زد». نخستین فیلم او پس از انقلاب کانی مانگا (سیف الله داد) است. وی همچنین در فیلم‌هایی چون «گراند سینما»، «عروس»، «مجسمه» و «باد و شقایق» حضور داشت. به جز بازی چشمگیر والامقام در سریال «هزاردستان» (علی حاتمی) در نقش «مدیر گراندهتل»، نقش آفرینی‌های هر چند کوتاهش در سریال‌های دیگری نظیر «گرگ‌ها»، «امام علی»، «پهلوانان نمی‌میرند» و «کیف انگلیسی» در یادها مانده‌است.

منصور والامقام
زمینه فعالیت رادیو
تلویزیون و سینما
تولد
تهران
مرگ تیر
مدفن قطعه هنرمندان بهشت زهرا
ملیت ایرانی
پیشه بازیگر

زندگینامه

وی در به هنرستان هنرپیشگی رفت و همزمان بازی در تئاترهای لاله زار را آغاز کرد. پس از دریافت دیپلم، فعالیت‌هایش را در عرصه تئاتر گسترش داد و با نمایش «آپاندیس» (منوچهر قاسمی) به گروه تئاتری «اسکار» پیوست. گرچه در بسیاری از منابع، نخستین فیلم سینمایی او شاباجی خانم (صادق بهرامی
) ذکر شده، اما خودش «پسر دریا» (به کارگردانی شاپور یاسمی و تهیه کنندگی اسماعیل کوشان) را نخستین فیلم سینمایی‌اش می‌دانست که در نوروز در سینماهای تهران نمایش داده شد.

والامقام پس از افتتاح ایستگاه «تلویزیون خصوصی ایران» (موسوم به «تلویزیون پاسال»)، همراه دوستانی چون «مقبلی» و «همایون» به عرصه تلویزیون قدم نهاد و در بسیاری از نمایش‌های زنده شرکت کرد و حضورش در تلویزیون ، موفقیتی چشمگیر برایش به ارمغان آورد. وی از سال کار دوبله را نیز شروع کرد و گوینده شخصیت «جانی دالر» در سریالی با همین عنوان بود.

والامقام در سال ازدواج کرد یک ماه پس از ازدواج، با امتحان مرحوم «محتشم» وارد رادیو شد و سال بعد به استخدام رادیو درآمد و پس از آن، حضور جدی و مستمر در رادیو را برگزید. والامقام عقیده داشت بازیگری که وارد رادیو می‌شود، از یادها و دیدها پنهان می‌گردد؛ ظاهرا حق با او بود؛ چرا که تا سال غیر از رادیو فعالیت دیگری نداشت.

والامقام در ابتدای حضورش در رادیو، به گویندگی و بازیگری نمایش‌های رادیویی پرداخت. بعدها هم در سمت تهیه کننده نمایش‌های رادیویی، بخصوص داستان شب به فعالیتش ادامه داد. والامقام، تجربه‌های تهیه کنندگی خویش را حاصل کمکها و راهنمایی‌های آقای شرفی می‌دانست. وی در این‌باره میگوید:

“بیشتر کارم برنامه‌ای بود با نام «آثار جاویدان ادبیات جهان»، بعد «جانی دالر» بود و «زیر آسمان کبود» که کلیه اخبار و اتفاقاتی را که در دنیا رخ می‌داد، به صورت نمایشنامه رادیویی تنظیم می‌کردند و ما اجرا می‌کردیم که دو، سه تیپ مختلف را اجرا کردم کار «داستان شب» هم زیاد انجام داده‌ام. سابق می‌گفتند، تهیه کننده خدای استودیوست؛ یعنی عوامل اجرایی از صدابردار در اتاق فرمان تا دستیارش، مسوول افکت و موسیقی، همه و همه زیرنظر تهیه کننده بود. موقعی که ما برنامه اجرا می‌کردیم، همیشه از تهیه‌کننده وحشت داشتیم که مبادا تپق بزنیم یا این که بد اجرا کنیم. به نظر من، تهیه‌کننده، مسوول و جوابگوی برنامه‌است.”

هفده سال تجربه تهیه کنندگی رادیو، کارنامه‌ای درخشان برای والامقام بود. او در زمان حیاتش، به تایید همکارانش، یکی از بهترین تهیه‌کننده‌های رادیو بود؛ کلام، موسیقی و ساند‌افکت را که از ارکان برنامه‌های رادیویی است، در حد کمال درک می‌کرد و به جرات می توان گفت تسلطی مثال‌زدنی به این ارکان داشت.

او به خواست و سلیقه مخاطب بسیار اهمیت می‌داد و معتقد بود خواسته مخاطب تاثیر بسیاری در موفقیت یک برنامه دارد. ثمره سال حضور مستمر وی در رادیو، بیش از یک هزار نمایشنامه رادیویی است در آن نمایشنامه‌ها تیپهای فراوانی با اجرای هنرمندانه او خلق شدند آن زمان، زنده یاد علی حاتمی و زنده یاد پرویز خطیبی «داستان‌های شب» رادیو را می‌نوشتند.

بیشتر نمایشنامه‌ها مضمونی اجتماعی و خانوادگی داشت و به همین سبب «داستان شب»، بیشترین شنونده را به خود جذب می‌کرد. روزهای سال روزهای پایانی حضور او در رادیو بود؛ البته پایان مقطع اول همکاری اش با رادیو؛ چرا که پس از گذشت چندسال، دوباره به رادیو دعوت شد و تا روز پیش از مرگ، همچنان به فعالیت رادیویی اشتغال داشت. پس از آن که ارتباط والامقام با رادیو کمرنگ شد، پیشنهادهایی برای بازی دریافت کرد.

کانی مانگا اولین فیلم والامقام پس از انقلاب است. پس از آن، در فیلمهایی مثل گراند سینما، پنجاه و سه نفر، حکایت آن مرد خوشبخت، ترانزیت، روز واقعه، رویای نیمه شب تابستان، مجازات و باد و شقایق به ایفای نقش پرداخت. از میان سریال‌هایی که بازی کرده بود، هزاردستان و کیف انگلیسی را دیگرگونه دوست می‌داشت. کیف انگلیسی آخرین تجربه بازیگری والامقام بود. همچنین آخرین کار رادیویی خود را نیز در کنار «میکائیل شهرستانی» به پایان رساند. هرچند منصور والامقام با زندگی وداع گفت، اما یادگارهایش برای دوستداران هنر، باقی است.

فیلمشناخت

سینما

 1. تهران روزگار نو ( )
 2. جوانی ( )
 3. باد و شقایق ( )
 4. غزال ( )
 5. مجازات ( )
 6. روز واقعه ( )
 7. رویای نیمه شب تابستان ( )
 8. ترانزیت ( )
 9. مجسمه ( )
 10. دلشدگان ( )
 11. حکایت آن مرد خوشبخت ( )
 12. عروس ( )
 13. پنجاه و سه نفر ( )
 14. گراند سینما ( )
 15. کانی مانگا ( )
 16. رعد و برق ( )
 17. در دنیا بیگانه بودم ( )
 18. ستاره‌ای چشمک زد ( )
 19. قربانی هوس ( )
 20. مادر فداکار ( )
 21. گربه وحشی ( )
 22. مکر ابلیس ( )
 23. نصیب و قسمت ( )
 24. دختری از اصفهان ( )
 25. آقای شانس ( )
 26. پسر دریا ( )
 27. سایه ( )
 28. شاباجی خانم ( )

تلویزیون

سال نام سمت کارگردان توضیحات
روزهای آرزو بازیگر شاهرخ حمیدی‌مقدم
کیف انگلیسی بازیگر سید ضیاءالدین دری
- محاکمه بازیگر حسن هدایت
- بگذار آفتاب برآید بازیگر مهمان حسین مختاری بازی در اپیزود «گمگشته»
روزگار جوانی بازیگر مهمان شاپور قریب
اصغر توسلی
تولدی دیگر بازیگر داریوش فرهنگ شبکه تهران
- پهلوانان نمی‌میرند بازیگر حسن فتحی کارگردان تلویزیونی: «بیژن صمصامی»
در آخرین لحظه بازیگر جواد انصافی
هدف گم‌شده بازیگر یوسف سیدمهدوی شبکه
شیطان در خانه بازیگر محمدرضا زهتابی شبکه
آخرین سند بازیگر رضا گنجی
مش خیرالله صندوقچه اسرار بازیگر داریوش مؤدبیان
حسین فردرو
بازی در اپیزود های «جامه عمل» و «ماشالله پسر شمشیر»
امام علی بازیگر داود میرباقری
- تله‌فیلم « نفر» بازیگر یوسف سیدمهدوی در قسمت از شبکه پخش شد.
یکی از این روزها بازیگر فریدون فرهودی
- گرگ‌ها بازیگر داود میرباقری
- هزاردستان بازیگر علی حاتمی
شاگرد اولی‌ها بازیگر غلامحسین لطفی در برنامه کودک و نوجوان شبکه پخش می شد.
گلاب بپاش بازیگر سعید نیک‌پور در برنامه کودک و نوجوان پخش می شد.
مجموعه طنز «پنجره‌ها» بازیگر اسماعیل احمدی
error: Content is protected !!