اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

بیوگرافی زنده یاد مجید محسنی مهر


مجید محسنی ( – ) بازیگر تئاتر سینما و رادیو، نویسنده و کارگردان سینمای ایران بود

نام اصلی مجید محسنی مهر
زمینه فعالیت بازیگر تئاتر، سینما و رادیو، نویسنده، کارگردان، تهیه کننده
تولد
گیلیارد منطقهٔ دماوند
مرگ تیر
تهران
محل زندگی گیلیارد و تهران
مدفن تهران
ملیت ایرانی
سال‌های فعالیت تا
مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان صنعتی و فارغ‌التحصیل نخستین دورهٔ هنرستان هنرپیشگی تهران

 

از نوجوانی در کنار برادرش حسین محسنی که یازده سال از او بزرگتر بود بازیگری در نمایش‌های مختلف را شروع کرد وپس از فعالیت در نمایش‌های بسیاری به عنوان پیش پرده خوان، در سال اولین تجربه بازیگری حرفه‌ای خود را در نمایشی به نام سالومه بر صحنه تئاتر اجرا کردو سپس سال با بازی در یک فیلم تبلیغاتی بازیگری مقابل دوربین را نیز شروع کرد. ازسال به طور جدی کار در سینما را با فیلم خواب‌های طلایی به کارگردانی معزدیوان فکری آغاز کرد.

چند سال بعد مجید محسنی یکی از بهترین هنرمندان رادیو هم بود. او خالق شخصیت (کمدی انتقادی) عمقُلی صمد (روستایی ساده دل با لهجه‌ای شیرین) در رادیو ایران طی سال‌های تا بود. در بازیگری با پشتکار وخستگی ناپذیری بسیار فعالیت می‌کرد. دو دوره (دورهٔ بیست و یکم و بیست و دوم) نماینده مردم دماوند در مجلس شورای ملی شد - و در سال به عنوان مشاور فرهنگی سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران تعیین گردید.

چندی پس از انقلاب فیلم “پرستوها به لانه باز می‌گردند” – محصول – که بازیگر اصلی و نویسنده و کارگردان و تهیه کننده اش بودبا پوستر و پلاکارد جدید در سینماهای تهران اکران شد.

ایشان با همکاری جمعی از هنرمندان (شکرالله رفیعی و رضا کریمی، عزیزالله رفیعی، احمد شیرازی و مهدی امیرقاسم خانی) استودیو دوبلاژ مهرگان فیلم را تأسیس کرد که تا سال فعال بود. مجید محسنی بعد از انقلاب تا زمان فوت با جدیت مسائل و اتفاقات هنری را دنبال می‌کرد و تا پایان زندگی اش از علائق هنری دست نکشید.

در سال در نمایش خداحافظ روی صحنه رفت. این نمایش آخرین کار این هنرمند به یاد ماندنی و دوست داشتنی بود. مجید محسنی در پانزدهم تیرماه از میان ما رفت.

فیلم‌ها

 1. سکه دو رو
 2. دنیای پوشالی
 3. گنج ورنج
 4. زیرگنبد کبود
 5. انسان‌ها
 6. محکوم
 7. پرستوها به لانه بازمی گردند
 8. گذشت
 9. قربون خودم
 10. انتقام روح
 11. عسل تلخ – (تهیه کننده مشترک)
 12. خروس بی محل (تهیه کننده مشترک)
 13. آهنگ دهکده
 14. عروسک پشت پرده
 15. لات جوانمرد
 16. بلبل مزرعه
 17. زندگی شیرین است
 18. خواب و خیال
 19. دختر چوپان
 20. دزد عشق
 21. خواب‌های طلایی

error: Content is protected !!