اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

بیوگرافی زنده یاد حشمت‌الله لرنژاد


حشمت‌الله لرنژاد ( در کرمانشاه – در کرمانشاه)، موسیقی‌دان و خوانندۀ کرد اهل کرمانشاه بود که ترانه‌های خود را به زبان‌های کردی و فارسی اجرا کرده‌است. وی برادر یدالله لرنژاد (شیدا کرماشانی) شاعر کرد، و پدر حسام لرنژاد خواننده است.

نام اصلی حشمت‌الله لرنژاد
تولد
کرمانشاه
مرگ
کرمانشاه
سبک‌(ها) موسیقی کردی
موسیقی پاپ فارسی
سال‌های فعالیت از تا کنون
آلبوم معروف کرماشان
دنگ دل

زندگی

حشمت‌الله لرنژاد در سال در محلۀ علافخانه در شهر كرمانشاه به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ وی نیز صدای دلنشینی داشتند.

وی در سال در سنین سالگی در اركستر رادیو کردی کرمانشاه اولین ترانۀ‌ خود را با شعری از برادرش، یدالله لرنژاد (شیدا كرمانشاهی)اجرا كرد و از همان زمان فعالیت رسمی خود را در زمینۀ موسیقی كُردی آغاز کرد.

لرنژاد به سبك استادان موسیقی کردستان مانند سید علی‌اصغر کردستانی، ‌علی مردان و طاهر توفیق گرایش داشت، و مدت‌ها در رادیو کردی کرمانشاه از تعلیمات حسن زیرک خواننده‌ نامی كُردستان استفاده كرد.

وی در رادیو با بزرگان موسیقی منطقۀ کرمانشاه مانند محمود بلوری، محمود مرآتی، اكبر ایزدی، سیف‌‌الله نادرشاهی و مسعود زنگنه مجد همکاری می‌کرد. وی علاوه بر این در ادارۀ هواشناسی کرمانشاه کار می‌کرد و مدت سال کارمند این اداره بود.[ ]

سرودها و ترانه‌های حشمت‌الله لرنژاد به سبك‌‌های مختلف بود و تسلط كاملی در گویش‌ها و لهجه‌های كردی مانند اورامی، سورانی، گورانی، بادینانی، کرمانجی، لری و کردی کرمانشاهی داشت كه در آثار وی به خوبی مشهود است.

وی در فن بداهه‌خوانی بسیار توانمند بود؛ چنانکه یك بار به مناسبت دهۀ فجر برای اجرای موسیقی به پالایشگاه خانگیران سرخس دعوت شده بود و در شب اجرا پس از هماهنگی معلوم شد كه گره‌ای در كار است،

اما لرنژاد فوراً ابتكار به خرج داده و با بداهه‌خوانی در دستگاه شور (چپ كوک) كه دستگاهی بسیار مشكل است، سرود «بهشت زندگی» را اجرا نمود، كه این كار باعث حیرت خیلی از نوازندگان و تماشاچیان شد.

وی در خواندن ترانه‌ های پاپ نیز مهارت كافی داشت. از جمله ترانه‌های پاپ وی می‌‌توان به ترانۀ «خونۀ من تورم نیش زمونست» با آهنگ‌‌سازی منوچهر طاهرزاده و شعر كیومرث حیدری، و ترانۀ «خورشید میهن ما تو دست شب اسیره» كه مضمونی سیاسی-اجتماعی داشت، اشاره كرد.

حشمت ‌الله لرنژاد بیش از ترانۀ کردی را با گویش‌‌های مختلف این زبان اجرا كرده‌است. وی در سال درگذشت و در گورستان میناآباد شهر کرمانشاه به خاک سپرده‌شد.[ ]

آثار هنری

آلبوم‌ها

آلبوم‌ها
نام آلبوم سال اجرا / انتشار آهنگ ساز نوازندگان / گروه خواننده ناشر توضیحات
دنگ دل …. سیاوش نورپور سیاوش نورپور، بهادر جاویدانه حشمت‌الله لرنژاد، حسین البرزی
کرماشان کیخسرو پورناظری هادی منتظری، تهمورس پورناظری، کیخسرو پورناظری حشمت‌الله لرنژاد، سیدجلال‌الدین محمدیان
error: Content is protected !!