اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

آشنایی با شهر سومار از توابع شهرستان قصر شیرین


سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه می‌باشد. سومار شهری مرزی است که در میان دره‌های میان بلندی‌های سارات، چغاامان و اردوبان قرار دارد. بلندی‌های مرزی گیسکه و کهنه ریگ همچون دیوار بلندی در غرب شهر قرار گرفته است.[ ]

IMG 01308 آشنایی با شهر سومار از توابع شهرستان قصر شیرین

 

استان کرمانشاه
شهرستان قصر شیرین
بخش سومار
سال شهرشدن [ ]
مردم
جمعیت نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی

 

این شهر در مرز ایران و عراق واقع شده و فاصله آن با شهر مندلی عراق کیلومتر است و یکی از نزدیکترین مناطق ایران به بغداد می‌باشد. این منطقه دارای آب و هوایی ملایم در زمستان و تابستان‌هایی نسبتاً گرم می‌باشد. سطح آن نیز با تپه‌ماهور پوشیده شده‌است. کشاورزی و دامپروری رونق خاصی در این منطقه دارد و محصولات باغی آن مرکبات وانگور و خرما می‌باشد. وانواعی از محصولات جالیزی دراین منطقه رشد می‌کند. نفت‌شهر نیز از توابع آن دارای منابع گازی و نفتی است که هم اکنون از آنها استفاده می‌شود. در این منطقه رودخانه دائمی کنگیر جاری است. سومار در زمان جنگ ایران و عراق به تصرف نیروهای عراقی درآمد. از جمله عملیات‌های جنگی انجام‌شده در این منطقه عملیات مطلع‌الفجر بود.

جنگ ایران و عراق

بمب باران شیمیایی

نخستین بار در تاریخ هیجدهم دی‌ماه شهر سومار مورد حمله شیمیایی ارتش بعث عراق قرار گرفت. ارتش بعث عراق سومار را در مهر مورد حمله شیمیایی قرار دادند که شمار زیادی از ساکنان کشته شدند.[ ][ ]

آزادسازی سومار

سومار در تاریخ به طور کامل از دست نیروهای عراقی آزاد شد.[ ]

وضعیت کنونی مردم سومار

مردم سومار، با آغاز جنگ ایران و عراق، اغلب در شهرهای نزدیک مقیم شدند و هم اکنون نیز در استانهای اصفهان، کرمانشاه و ایلام مستقر هستند. بیشتر مردم این بخش از مردمان ایل کلهر ایوان‌غرب می‌باشند، و هم اکنون در شهر ایوان زندگی می‌کنند.

فرهنگ

گویش مردم سومار، کلهری و پوشش آنان نیز استفاده از لباسهابی کردی کلهری است. در واقع از نظر فرهنگی و اجتماعی، مردم سومار، به محیط فرهنگی و اجتماعی مردمان شهرهایی که در آنها ساکن هستند، شباهت دارند.

error: Content is protected !!