اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

آشنایی با شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین


بیستون (در کُردی بیسْتۊن Bîsitün) یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر در کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع است. شهر بیستون با جمعیت ٫ (برآورد خ) در شهرستان هرسین در خاور این استان واقع شده است.

35678336 آشنایی با شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین

 

استان کرمانشاه
شهرستان هرسین
بخش بیستون
نام(های) قدیمی بغستان
سال شهرشدن [ ]
مردم
جمعیت
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه روز
اطلاعات شهری
ره‌آورد کاک-نان برنجی
پیش‌شماره تلفنی

 

شهر بیستون در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌است. دارای دو دهستان به نامهای چهر و مرکزی می‌باشد. این منطقه از دیرباز مورد توجه بوده و تقریباً از تمامی دوران تاریخی در آن یادگاری یافت می‌شود. بیستون در میان شهرهای صحنه و کرمانشاه و در شهرستان هرسین است و رودخانه گاماسیاب نیز از جنوب آن می‌گذرد. مردم بیستون به زبان لکی[ ][ ][ ] سخن می‌گویند. از نظر مذهب بیشتر مردم اهل تشیع و عده‌ای نیز پیروی مذهب یارسان هستند.

وجه تسمیه

این محل در گذشته بغستان نام داشته به معنی جایگاه بغ یا خدا، عده‌ای این نامگذاری را به سبب اعتقاد روحانیون زرتشتی می‌دانند که کوه بیستون را نماد بغ (خدا) می‌دانسته‌اند.[ ] عده‌ای دیگر نیز این نام را با مذهب کلدانیان مرتبط می‌کنند و معتقدند که واژه «بغ» همان «باگ»، خدای بزرگ کلدانیان است. بعدها در اثر کثرت استعمال و مرور ایام این لفظ به «بیستون» تغییر پیدا کرده‌است. ژان باتیست تاورنیه در سفرنامه خود، بیستون را «پل شاه» نامیده و ویژگی آن را «پل سنگی بزرگی» بر روی یک رودخانه در دامنه یک کوه دانسته است که «مثل دیوار راست» است و «در بالای آن صورت‌های متعدد و بزرگ از اشخاصی که به لباس کشیش ملبوس و مجمره‌های بخوردان در دست دارند» حکاکی شده است.

error: Content is protected !!