اگر به دنبال مطلب خاصی می گردید آن را در سایت جستجو کنید...

آشنایی با شهر باینگان در شهرستان پاوه


بایَنگان یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است.

این شهر در بخش باینگان شهرستان پاوه قرار دارد.

بایِنْگان، یا بایَنگان، بخش و شهری در استان کرمانشاه واز توابع شهرستان پاوه می باشد. بانیکان نیز ظاهراً صورت تصحیف شده این کلمه است که گاه در منابع رسمی دیده میشود.

بایَنگان یکی از شهرهای سردسیر شهرستان پاوه و اورامانات است . شهر مرزی باینگان با بیش از دو هزار نفر جمعیت در صدو بیست کیلومتری شمالغربی کرمانشاه واقع است.

 

47814973 آشنایی با شهر باینگان در شهرستان پاوه

 

استان کرمانشاه
شهرستان پاوه
بخش باینگان
نام(های) قدیمی بادینان، بانیکان
سال شهرشدن [ ]
مردم
جمعیت
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی

 

مناطق جغرافیایی:

بخش باینگان: این بخش یکی از بخشهای سه‌گانه پاوه است که از شمال به نوسود و حومه پاوه، از جنوب به جوانرود و از غرب به کشور عراق محدود میگردد. قسمت زیادی از خاک این بخش را ارتفاعات فراگرفته که شامل ماکوان، گزن، اوته، بَلْهَس، زردوئی، کله خانی، راگا، گَرمَزناب و شش دول است.

بخش باینگان در حوضه شمال غربی استان کرمانشاه قرار گرفته است و آب و هوای نیمه مرطوب دارد. اهم رودهای آن شامل سیروان، زیمکان ( کیلومتر) که پس از پیوستن رود چم زریسک (آب زرشک) به آن به رودخانه سیروان میریزد، لِیَله ( کیلومتر)، چَم‌ِ مرّه خیل ( کیلومتر)، آب سفید برگ، آب خلیفه و آب لَرَن است. رودهای دودان و باینگان نیز در همین ناحیه جریان دارند.

بخش باینگان شامل دهستان به نام های شیوسر و ماکوان است که این دو دهستان شامل روستاهای متعددی میباشد که آمار آنها بصورت زیر میباشد.

دهستان شیوه‌سر: که شامل روستاهای اریت، بانه وره، بله ای، ساتیاری، لاران علیا و لاران سفلی، مزیدی میرعبدلی، زرین چیا میوان

دهستان ماکوان: که شامل روستاهای تین، زردویی، سفیدآب، انجیرک باغی، دودان، سیمان، گوریگور، لشگرگاه و هرتا میباشد

گفتنی است، قرآنی که کتابت آن به حدود سال پیش باز میگردد، در روستای میر عبدلی، یکی از آبادیهای بخش باینگان نگهداری میشود.

جغرافیای طبیعی:

نواحی مختلف این بخش برای رویش انواع گیاهان دارویی و صنعتی مساعد است. در این منطقه کوهستانی جنگلهای تنک نیز دیده میشود. جانوران گوناگون و پرندگان مختلفی نیز حیات وحش این ناحیه را تشکیل میدهند. منطقه (بخش) باینگان در دارای نفر که شامل خانوار است که ترکیب جنسیتی جمعیت، شامل مرد و زن بوده است که در سرمشاری سال جمعیت *شهر* باینگان نفر اعلام شده است.

درآمد:

درآمد مردم این بخش برپایه دامداری، باغداری و کارگری ساده‌است. آب باغداری بخش باینگان از رودخانه، چاههای عمیق و چشمه تأمین میشود. انواع محصولات باغداری، پرورش طیور به طریق سنتی، فراورده‌های دامی و لبنی – که جنبه صادرات نیز دارد – و صنایع دستی، از اهم تولیدات این منطقه به شمار میرود. در سال این بخش دارای خانوار که شامل نفر عشایر کوچنده ییلاقی و خانوار که شامل نفر عشایر کوچنده قشلاقی – از ایل کرد نژاد جاف – بوده است.

آیین و زبان:

اهالی باینگان از اهل سنت (شافعی) هستند و زبانشان کردی است که به لهجه جافی تکلم میکنند. در خلال جنگ عراق و ایران، باینگان از جمله مناطقی بود که آسیب فراوان دید و % از ساختمانهای این بخش ویران شد و بیشتر روستاهای آن از سکنه تهی گردید.

 

اطلاعات شهری شهر باینگان:

شهرباینگان: این شهرمرکز بخش‌باینگان‌است و در کیلومتری جنوب غربی پاوه، در منطقه‌ای کوهستانی، با ارتفاع متر از سطح دریا، و در عرض شمالی و و طول شرقی قرار گرفته است. شهر در منطقه پایکوهی قرار گرفته، و کوههای شاهو، راگا و ماکوان مشرف بر آن است. دره زیبای سهور در شمال شهر واقع، و شعبه‌ای از رود مرّه خیل در آن جاری است. رود چم‌مره‌خیل از جنوب باینگان میگذرد و به رود مرزی سیروان میریزد. چشمه‌های دائمی چاوک و گرماب در نزدیکی شهر واقع است و مردم از آب آنها، از طریق لوله کشی، استفاده میکنند. آب و هوای باینگان نسبتاً سرد و نیمه مرطوب است و درجه سرمای آن تا( - ) نیز گزارش شده، و میزان بارش سالانه تا میلیمتر به ثبت رسیده است. باینگان در اوایل دهه سال بالغ بر نفر بود که در سال به نفر که شامل خانوار بوده و در سال به نفر که شامل خانوار بوده که ترکیب جنسیتی آن به مرد و زن افزایش یافت.

 

قدمت تاریخی:

قدمت تاریخی شهر به پیش از اسلام باز میگرددچنان چه مسجد جامع باینگان توسط عبدالله بن عمر بن خطاب(رض) همزمان با دو مسجد روستای زردویی و تین پی ریزی شده است. طوایف «بادنیان‌ِ» عراق، هسته اولیه جمعیت باینگان را تشکیل میداده، و شهر کنونی، ییلاق آنها محسوب میشده است. به تدریج طوایفی در این محل ساکن شدند و نام آن را از بادنیان به بانیکان و سپس به باینگان تغییر دادندباینگان از قدیم‌الایام مهد و کانون افرادی مخلص چون ملامحمد مهران دانش آموخته دانشگاه الازهر و عضو انجمن علمای اسلامی دولت عثمانی در استانبول ملا فتاح فرشید باینگانی معروف به امام شافعی ثانی و خلیفه حیدر حیدری باینگانی از پیران طریقت بوده است و حال نیزشهر از فیض وجود نوه خلیفه بزرگ به اسم حاج خلیفه محمد علی حیدری بهره مند است.علاوه بر افراد مذکور آرامگاه دو شخص روحانی دیگر به نام های شیخ احمد و پدر ایشان بابا میکائیل موجود است که هویت آنان به درستی مشخص نیست.

error: Content is protected !!